3 września br. odbyło się X jubileuszowe Małopolskie Święto Warzyw w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce. Patronat nad świętem objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, Wojewoda Małopolski Józef Pilch, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Starosta Powiatu Krakowskiego Józef Krzyworzeka oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Wicepremier Jarosław Gowin. Oprócz bogatej oferty wystawienniczej na uczestników czekała moc atrakcji.

Wyjątkowa cechą regionu Igołomnia – Wawrzeńczyce jest jego specyficzny profil rolniczy, nastawiony głównie na hodowlę warzyw. Dlatego też nie bez powodu Małopolskie Święto Warzyw cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Nie inaczej było w tym roku. Od godz. 9.00 rano uczestnicy święta mieli okazję obejrzeć prezentacje producentów warzyw, środków ochrony roślin i sprzętu rolniczego oraz skosztować produktów regionalnych rodzimych producentów i potraw specjalnie przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Podobnie jak w poprzednich latach Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie wzięło udział w święcie. Stoisko CDR cieszyło się dużym zainteresowaniem. Odwiedzający je mieli okazję do skorzystania z porad eksperckich dotyczących między innymi wsparcia dla rolników w ramach PROW 2014-2020 i zapoznania się z aktualną ofertą szkoleniową. Odwiedzający stoisko mieli także okazję poznać właścicieli Gospodarstwa Edukacyjnego „Pszczółki” z Niezwojowic i zobaczyć jak funkcjonuje gospodarstwo należące do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych.

Nie zabrakło również innych atrakcji – dorocznego konkursu na „największe warzywo” oraz „estetyczną zagrodę i posesję wiejską”. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się pokazy lotnicze oraz występy lokalnych zespołów artystycznych. Tegoroczne Małopolskie Święto Warzyw przyciągnęło setki ludzi, nie tylko z okolicznych miejscowości, ale z całego województwa.